سیستم مدیریت آموزش مودل

سیستم مدیریت آموزش مودل

مودل یک سیستم مدیریت آموزش است که برای طراحی و ساخت برنامه های آموزشی آنلاین می باشد. این سیستم به زبان PHP نوشته شده و نرم افزاری است که بطور رایگان قابل استفاده است و برای کلیه اهداف می توان تغییراتی در آن ایجاد کرد.

این سیستم از کلیه برنامه های آموزشی مانند دانشگاهی، آموزش های شغلی و آموزش های آنلاین پشتیبانی می کند. با استفاده از Moodle می توان آسان و سریع، محیطی آموزشی را بوسیله پلاگین های متنوع ایجاد کرد.

LMS یا سیستم مدیریت آموزش نوعی نرم افزار است که برای ساخت برنامه های آموزشی آنلاین طراحی شده است. این سیستم ها معمولاً از ویژگی هایی برخوردار هستند که به کاربران کمک می کنند تا پیشرفت، اجرا، گزارش های دانش آموزان و تحویل لوازم آموزشی به آن ها را کنترل نمایند.

فرآیند آموزشی در مودل

مودل برای اینکه فردی دوره‌ای را بگذراند، مفاد آموزشی را به یک فعالیت تشبیه کرده است. برای مثال اگر قرار است کتابی خوانده شود این کتاب خود یک فعالیت آموزشی است. یا حتی آزمون به عنوان یک مفاد آموزشی و یک فعالیت در نظر گرفته شده.
برای آموزش دو فرمت مطرح است که در ادامه مطلب ذکر می شود.

 • فرمت موضوعی: که در این حالت مبحث آموزش را بخش بندی می کنیم و در هر بخش موضوعی را عنوان می‌کنیم. برای مثال کتاب که موضوعاتش معلوم و واضح است.
 • فرمت هفتگی یا دوره‌ای: در این حالت ما اتفاقاتی که قرار است در یک هفته‌ی آموزشی بیافتد را در نظر میگیرم.ممکن است در یک هفته ما چند بخش یا موضوع را بررسی کنیم.
 • مودل هر دو حالت را پشتیبانی میکند و علاوه بر آن فرمت‌های دیگری مثل تالار گفتگو (که بیشتر شبیه به حالت پرسش و پاسخ است)، آموزش منعطف و 20 مورد ترکیبی نیز شامل می شود که بصورت پلاگین روی مودل سوار میشوند.

 

ویژگی‌های بارز این نرم افزار:

 • ماژولار بودن و طبقه بندی ماژول در این سیستم
 • سیستم ذخیره ساز (کش) قدرتمند برای کاهش ارتباط با پایگاه داده
 • امکان ثبت نام اختصاصی (ثبت به ازای پرداخت، ثبت نام به ازای امتیاز، ثبت نام خودکار و...)
 • امکان استفاده از زبان، تقویم و فرمت آموزشی خاص برای هر دوره

 

قابلیت های نرم افزاری

مودل در بازار رقابتی در بعضی ویژگی‌ها حتی از موارد تجاری مثل بلک بورد هم پیشی گرفته و به تنهایی توانسته نظر خیلی از دانشگاه‌ها را چه در ایران و چه در خارج از کشور به خودش جلب کند.
اگر بخواهیم قدرت مودل را بررسی کنیم می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 1. امکان ارائه‌ی گواهینامه به کاربران پس از پایان دوره
 2. قابلیت اتصال به BigBlueButton ، Adobe Connect و Open Meeting
 3. افزونه و قالب‌های متعدد
 4. امکان ایجاد نقش، دسترسی و نوع ورود کاربران برای دوره
 5. پشتیبانی از اسکروم و IMS
 6. پشتیبانی از خروجی جاوا برای محتوای الکترونیکی
 7. و...

 

مودل چه کمک هایی می تواند بکند؟

مودل یک پکیج کامل از ویژگی هایی است که هر کسی برای طراحی سایت آموزشی خود به آن نیاز دارد. از ویژگی های بارز آن می توان اشاره کرد:

ویزگی اول : این برنامه به اصطلاح open-source است یعنی به هر طریقی که کاربر بخواهد می تواند در آن تغییراتی ایجاد کند. اعضای این برنامه، پلاگین‌های متنوعی را توسعه داده‌اند که منجر به افزایش کارآیی آن می شوند. همچنین، این برنامه قابل استفاده به ۱۲۰ زبان می باشد در نتیجه نصب و استفاده از آن با مشکل همراه نخواهد بود.

ویژگی دوم : مودل قابل استفاده برای کلاس ها با اندازه های متفاوت می باشد. به عبارت دیگر، این برنامه هم برای کلاس های کوچک با تعداد شاگردان اندک و هم برای سازمان های بزرگ متشکل از هزاران نفر بکار می رود. به همین دلیل است که Moodle نه تنها برای محیط های آموزشی سنتی استفاده می شود بلکه در تجارت، موسسات خیریه و نهادهای دولتی نیز بکار برده می شود. همچنین، این برنامه به لحاظ امنیتی بهینه‌سازی شده‌ است چراکه در ارتباط با داده ها و حریم خصوصی کاربران می باشد.

علاوه بر این اصول اولیه، Moodle ویژگی هایی دارد که بسیاری از نیازهای ضروری کاربران را مرتفع می سازند. این ویژگی ها عبارتند از:

کارتابل:

چنانچه پیش از این از سیستم مدیریت محتوا یا CMS استفاده نموده‌اید، پس با کارتابل آشنایی دارید. در Moodle کارتابل، یک صفحه کاملا اختصاصی است که به کاربران اجازه می دهد تا به آموزش آنلاین خود دسترسی کامل داشته باشند. کارتابل شامل دروس، فعالیت‌ها، تکالیف، نمرات و سایر اطلاعات می شود و در حقیقت، مانند یک کانون مرکزی است که بعد از قسمت ورود کاربران، اولین چیزی است که دیده می شود.

تقویم:

وجود تقویم در این برنامه بسیار کاربردی است چراکه برای تمام دانش آموزان این امکان را فراهم می کند تا اطلاعات مربوط به دروس مختلف و کاربران را سریعاً بررسی کنند. بدین وسیله می توان تاریخ امتحانات، زمان گفتگوها و سایر رخدادهای مربوط به هر درس را مشاهده کرد.

فعالیت ها:

این ویژگی براستی Moodle را از سایر برنامه‌ها متمایز می‌کند. درحقیقت قسمت فعالیت‌ها مجموعه‌ای از ماژول‌های نرم‌افزاری است که به کاربران کمک می‌کند تا تعاملات و مکالمات بین دانش‌آموزان و معلمان و همچنین میان دانش‌آموزان را گسترش داد.

ویژگی‌های دیگری که هم کاربران و هم مدیر ها می توانند استفاده کنند عبارتند از: مدیریت فایل، Google Drive ،Dropbx، ویرایشگر متن و پیگیری پیشرفت در امور و ... .

مدیران و طراحان سایت نیز دسترسی هایی در Moodle دارند:

 •  مدیریت نقش کاربر
 • مدیریت پلاگین ها
 • یکپارچه سازی نرم افزارهای خارجی
 • دسترسی به گزارش ها و ورودی ها
 • و ...

ثبت نظر